A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Indie - Jaipur - Průvodce

Jaipur je město paláců, pevností, zahrad, vzrušujících bazarů. Paláce a pevnosti včerejška jsou nyní žijící monumenty a kromě hustého dopravního ruchu se zdá, že se jen málo změnilo… „Pink city“, Historie, Současnost, Zajímavá místa

Růžový Jaipur

hlavní město pouštního státu Radažastán , je známé jako „pink city“, tedy růžové město, poněvadž v roce 1883 bylo celé natřeno narůžovo. Město i po více než sto letech stále vítá návštěvníky růžovými barvami. Říká se mu také „město podzimního západu slunce“.

Jaipur v minulosti

Jaipur založil v roce 1727 maharádža Sawai Jai Singh II, z jehož jména je též odvozen jeho název. Královská rodina původně žila v 11 km vzdáleném Amberu.

Jaipur dnes

Město je celé obehnáno vysokou obrannou zdí se sedmi hlavními bránami. Současný Jaipur již dávno překročil hranici původního města, většina historických památek se však nachází uvnitř hradeb v severovýchodní části Jaipuru.

Všech sedm bran do starého města stále stojí a jedna z nich vede do Johari bazaru – proslulého tržiště s klenoty. Město samo o sobě je bludištěm fascinujících bazarů, přepychových paláců a historických památek. V uličkách potkáte motorky i velbloudy.

Ze všech stran je Jaipur je obklopen neúrodnými kopci, na kterých se tyčí staré pevnosti a chrámy.

Spojení do ostatních měst

Z Jaipuru létají každý den letecké spoje do Dillí a většina z nich pokračuje dále do Mumbaje přes Jodhpur, Udaipur a Aueangabad. Státní dopravní systém Rajasthanu vás dopraví autobusy do všech největších měst, do většiny z nich lze dojet i vlakem.

Zajímavá místa

* Městský palác
* Amber
* Jaigarh
* Město Dig a vodní palác

Pro návštěvu Jaipur a okolí si nechte určitě více dnů, protože i okolí města je plné památek, které stojí za vidění.

Městský palác (City palace)

* Muzeum
* Observatoř
* Palác větrů
* Góvindévův chrám
* Tygří pevnost

Leží ve středu starého města a celý komplex, který v osmnáctém století zabíral sedminu celého města, se dělí na množství zahrad, nádvoří a budov.

Mezi hlavní části paláce patří Diwan-i-Am neboli Hala veřejné audience, Diwan-i-Khas, tedy Hala soukromé audience, Mubarak Mahal a sedmiposchoďová Chandra Mahal.

Muzeum

V přízemí a v prvním patře této budovy je Muzeum Maharadži Sawai Man Singha II. Najdete tu kolekce šatů královských princezen, koberců, zbraní, obrazů. Na nádvoří si všimněte obřích stříbrných nádob, každá má kapacitu 8182 litrů. Jsou to největší stříbrné předměty na světě, zaznamenané v Guinessově knize rekordů. Maharádža si v nich vozil vodu z řeky Gangy do Anglie na pití a na koupání.

Astronomická observatoř

Nedaleko od vstupní brány městského paláce v Jaipuru je astronomická observatoř, největší a nejzachovalejší z pěti, které vybudoval vášnivý astronom (a bojovník) Jai Singh. Každá část observatoře má specifický účel - měření pozice hvězd, výpočty zatmění Slunce a Měsíce apod.

Observatoř je světovým unikátem. Jejich 16 přístrojů připomíná soubor obřích soch. Některé z nich se dodnes používají k předpovídání teploty v letních měsících, příchodu monzunu a možností záplav.

Palác větrů

Hawa Mahal neboli Palác větrů je snad nejznámější stavbou v Jaipuru. Tento bizarní palác, s růžovou fasádou a stupňovitou barokní kompozicí arkýřových oken a balkonů s prolamovanými tabulemi, nechal v roce 1799 postavit maharádža Sawaj Pratap Singhem a je částí městského paláce.

Palác má pět pater, ale hloubku jen jedné místnosti. Zdi jsou nanejvýše 20 cm silné. Palác byl navržen tak, aby ženám z harému umožňoval skrytě pozorovat ruch ve městě. Z vrcholku paláce je nádherný pohled na město.

Góvindévův chrám

Góvindévův chrám je zasvěcen Kršnovi. Podle legendy zde byl původně zahradní pavilon, ve kterém často přebýval král. Jedné noci se Kršna zjevil králi a chtěl od něho vrátit svůj příbytek. Král se poté přestěhoval a umístil sem sochu Kršny jako ochránce panovníků Jaipuru.

Přímo za chrámem se prostírá zahrada Džaj nivás bágh s vodními kanály a kašnami.

Tygří pevnost

Úžasná Nahargarh Fort čili Tygří pevnost se vyjímá na vrcholcích kopců obklopujících Jaipur. Nabízí uchvacující pohled na celé město v údolí.

Amber

* Zrcadlový palác
* Ganéšova brána
* Obytná část

11 km od Jaipuru směrem na Dillí leží Amber, který býval hlavním městem jaipurského státu. K pevnosti v Amberu se od silnice dostanete pěšky za 10 minut, ale můžete si zde pronajmout slona a užít si trochu exotické vyjížďky. Stavbu pevnosti (Amber Fort) započal v roce 1592 Raja Man Singh, později byla rozšířena a dokončena Jai Singhem - je to krásný příklad radžputské architektury.

Na prvním nádvoří pevnosti Amber stojí otevřená audienční hala Diwan-i-Am, která sloužila pro veřejná slyšení. Její podlaha byla kdysi pokryta koberci.

Zrcadlový palác

V pevnosti si nenechte ujít Šišmahal – Zrcadlový palác. Jeho stěny však nejsou osazeny skutečnými zrcátky. Zrcadlový efekt je vytvořen díky důmyslné soustavě vypouklých skel. Jediný plamének svíčky vytvoří iluzi oblohy ozářené tisíci hvězd.

Ganéšova brána

Třípodlažní brána je spojena se soukromými komnatami králových žen v nejvyšším podlaží. Byla pojmenována po hodném bohovi se sloní hlavou Ganéšovi.

Obytná část pro maharádžovy ženy

Obytná část paláce je rozdělena na několik křídel, která se používala v různých ročních obdobích. Speciální soustava vodních kanálků zajišťovala ochlazování vzduchu v Hale radostí, přiléhající k zahradám.

Nejstarší část paláce je složena ze 12 samostatných bloků, které byly určeny pro stejný počet maharádžových žen. Z každého bloku vedla tajná chodba do jeho ložnice.

Letní rezidence má také svůj chladící systém. Kopule sloužily jako nádrže na vodu, která z nich stékala na terasy a střechy ve tvaru sloního hřbetu.

Jaigarh

Na kopci nad palácem se tyčí ještě jedna pevnost - Jaigarh. Tu dal vybudovat v roce 1726 Jai Singh II. a na rozdíl od Amberu, který byl rezidencí, sloužila tato pevnost především vojenským účelům.

Město Dig a vodní palác

Pojedete-li na severovýchod, najdete město Dig s vodním palácem. Toto kdysi sídelní město džátských králů Bharatpuru bylo ponecháno svému osudu a nyní je v troskách.

Digský vodní palác je pozoruhodné romantické dílo vystavěné z pískovce a mramoru. Pavilon Sawan připomíná převrácený člun. V interiéru Bhópál bhawanu se zachovalo původní vybavení a umělecké předměty.

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11

Oblíbené hotely

další hotely

Články odjinud