A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Indie - Průvodce

Z České republiky do Indie se dopravíte nejlépe letadlem. Na letišti v Mumbaji vystoupíte po jedenáctihodinovém letu. Pro další cestu si už zvolíte některý z pozemních dopravních prostředků. Cestování po Indii, zvláště hromadnou dopravou, je veliké dobrodružství. Taxi, Rikša, Vlak, Autobus, Lodě, Kola, Pronájem aut, Stopování

Přílet do Mumbaje

Z Prahy do Mumbaje poletíte přibližně 11 hodin. Příletové a odletové taxy bývají zahrnuty v ceně letenky, ale raději se informujte u prodejce letenek.

Letiště je vzdáleno cca 40 km od centra města. Protože přílet bývá většinou v noci, vyplatí se vzít si předplacené taxi. Na letišti před příletovou halou je přepážka Pre–paid–taxi. U ní zaplatíte cenu za cestu a dostanete lístek s číslem taxi, které stojí před letištěm. Z letiště na Viktoriino nádraží stojí cesta v noci cca 400 Rp.

Duty free shop na letišti v Mumbaji

Rozhodně dokonale překvapí. Při příletu se do něj nedostanete a před odletem, když budete mít radost z neuvěřitelně nízkých cen alkoholu, vám ho neprodají s odůvodněním, že je zakázáno vozit na palubě letadla více než 2 dl tekutin a oni nemají speciálně označené tašky. Tak vám zbudou jen čokolády, cigarety a předražené kešu oříšky.

Ať už si po příletu do země vyberete jakýkoli z dopravních prostředků, doprava po Indii je jedno velké dobrodružství

Taxi

V taxislužbě platí oficiálně fixní ceny stanovené místní vyhláškou. Taxikáři je však nedodržují a po cizincích žádají sumy několikanásobně vyšší.

Hlídejte si ceny

Proto lze doporučit systém tzv. Prepaid Taxi, kdy se cena platí předem u označených přepážek. Tento systém funguje na všech mezinárodních indických letištích a některých větších vlakových stanicích v turistických oblastech.

Mimo Prepaid Taxi je rozumné si vždy domluvit cenu dopředu a nespoléhat se na taxametr. Vyplatí se obejít i několik taxi, protože ceny bývají různé.

Rikša

Autorikša

Autorikša je tříkolové taxi pro dvě až čtyři osoby. Jízda v něm je romantická, dobrodružná a relativně laciná.

Cyklorikša

Další možností je cyklorikša, tj. rikša na vlastní pohon, která ve velkých městech mizí, ale má dál své místo ve starém Dillí nebo Kalkatě a v malých městech. Cenu je třeba domluvit napřed. Velkou chybou je při dohadování o ceně kývnout na řidičovo „as you like“ - zaplaťte tolik, kolik chcete. Očekávání řidiče je vysoké a může vést k nepříjemnému dohadování.

Vlak

* Jízdenky
* Odjezd
* Vlakové třídy
* Ve vlaku

Vlaky jsou v Indii králem dopravy. Na první pohled vás zaujmou svou délkou s neuvěřitelným počtem vagonů s malými zamřížovanými okny. Okna jsou zamřížovaná proto, aby chránila cestující uvnitř před cestujícími bez jízdenek. Cestování vlakem po Indii je skutečný zážitek.

Jízdenky

Už samotný nákup jízdenky je dobrodružství. Na nádražích bývají samostatné přepážky vyhrazené cizincům, jen je někdy umění je najít. Při nákupu jízdenky musíte udat své jméno, číslo pasu, samozřejmě stanici a den, kdy chcete odjet. Úředník prověří, má–li v tento den volná místa do nějakého vlaku jedoucího požadovaným směrem. Dožadovat se přesného času nemá smysl, protože na něj stejně úředník nebude brát zřetel. Úředník vystaví jízdenku, vy zaplatíte, ale to neznamená, že pojedete.

V Indii se předpokládá, že den před odjezdem potvrdíte svůj odjezd další osobní návštěvou na nádraží.

Odjezd

V den odjezdu pak najdete své jméno na seznamu cestujících, který je vyvěšen na nádraží. U svého jména najdete i číslo vagonu a nástupiště, ze kterého vlak odjíždí. Může se někdy lišit od toho, co máte napsáno na jízdence.

Na nástupišti jsou vyznačena na tabulkách čísla vagonů. Je dobré se postavit na vyznačené místo, protože nastupování a vystupování z vlaků v Indii je chaotické a hlavně velmi rychlé. Čas, který vlak stojí ve stanici, je velmi krátký a je nepříjemné naskakovat do rozjíždějícího se vlaku se zavazadly.

Levné a dražší vlakové třídy

Vyzkoušeli jsme všechny vlakové třídy, které nabízejí lehátka a lůžka. Od lůžkového vozu s klimatizací, kde jsou v ceně i prostěradla a přikrývky, až po obyčejnou lehátkovou. Po zkušenostech se tato levná třída ukázala jako nejpraktičtější, protože když vlak uvízl v horách a dvě hodiny jsme na cosi čekali, dalo se v této levné třídě bez zasklených oken dýchat, a dokonce i vystoupit z vlaku. Ve vyšších třídách, když vlak stojí, klimatizace nefunguje, okna nejdou otevřít a dveře jsou zamčené.

Ve vlaku

Ve vlaku se vás ujme vagonový průvodčí, zkontroluje jízdenku se svým seznamem a najde vaše místo. Když omylem nastoupíte do jiného vagonu, což se vám v počátcích cestování vlakem nejspíše stane, doprovodí vás do správného vagonu. V průběhu cesty přijde ještě několik dalších kontrolorů a všichni si znovu všechno prověří.

Pokud cestujete v noci, je dobré se s průvodčím domluvit, aby vás před vaší výstupní stanicí vzbudil. Na rozdíl od vás ví, kde stanice je.

Záchodky ve vlacích jsou občas nechutné, ale indická státní dráha dělá, co může, aby se komfort trošku pozvedl. Papír budete hledat marně, zato je k dispozici dostatek tekoucí vody, která slouží pro nutné očistění nejenom rukou. Zpravidla jsou vagony vybaveny dvěma typy záchodů (Western style = náš způsob a Indian style, tzv. turecký)

Autobus

Jízdné v autobusech je levné a vyplatí se na kratší vzdálenosti. Na delší cesty je lepší použít vlak, který je pohodlnější a určitě bezpečnější.

V Indii platí snad jediné pravidlo v silniční dopravě. Kdo je větší, má vždy přednost.

Všichni troubí a zvoní. Není to proto, že by poukazovali na neschopnost jiného řidiče jako u nás, ale proto, aby na sebe upozornili.

Kola

Je docela příjemné a velmi levné si za cca 50 RP na den pronajmout kolo a projet se po plážích v Goa . Jezdit po silnicích mezi auty není ani příjemné a už vůbec to není bezpečné, protože auta na cyklisty neberou žádný ohled. Za dobu našeho pobytu jsme viděli ve městech několik cyklistů sražených auty.

Lodě

Kromě běžné přepravy na člunech a pramicích na řekách z jednoho břehu na druhý není lodní přeprava v Indii zavedená. Výjimku tvoří cesty ve člunech v Kerale v rámci tzv. backwaters a dále přeprava mezi Mumbají a enklávou Goa . Lodí je také možno cestovat z Kalkaty nebo Chennai na Andamanské ostrovy do Port Blair, ale tato doprava není pravidelná.

Pronájem aut

Pronájem aut není v Indii příliš rozšířen. Handicapem jsou specifické podmínky na silnici. Bezpečnější je pronájem auta s řidičem, což lze domluvit v hotelu nebo turistické kanceláři. Pak je zpravidla dvojí možnost, tj. buď one-way, nebo running trip, z nichž cenově je výhodnější druhá, která předpokládá návrat do místa výjezdu. Pronájmy aut se zabývá firma Hertz nebo Budget.

Stopování

V Indii se stopovat zásadně nedoporučuje. Z pohledu Inda jste bohatý člověk a ten by měl za každou službu – tedy i za stopování – pořádně zaplatit.

Indický dopravní prostředek (nahrál: admin)
Indický dopravní prostředek
Předprodej lístků na vlak (nahrál: admin)
Předprodej lístků na vlak
Indický vlak (nahrál: admin)
Indický vlak

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud